Jak na čištění pleti aneb to nestačí, když jsem se odlíčila?
Musím hned odpověď na otázku z nadpisu. Ne, nestačí. Odlíčení je první krok v péči o pleť je stejně důležitý jako každý další a nemůže, hlavně nezvládne nahradit vlastní čištění pleti. Čištění pleti vždy následuje po jejím odlíčení. Odlíčená pleť je zbavená make-upu a nečistot posbíraných na jejím povrchu za celý den. Čištění má za úkol zbavit pleť nejen zbytku odličovacích prostředků, ale také vyčistit vše co pleť na svůj povrch vyloučí, zredukovat množství séba, odstranit odumřelé kožní buňky a zamezit tím nadměrnému ucpávání póru. K čištění pleti je na trhu k dispozici mnoho různých kosmetických prostředků. K zorientování se je důležité si uvědomit, že jednotlivé přípravky se rozlišují zejména podle typu pleti. Obecně se čistící prostředky pro pleť rozlišují na:
- bez použití
- s použitím vody
Čistící prostředky bez použití vody lze specifikovat jako pleťová mléka, občas se také setkáme s pleťovými gely bez nutnosti použití vody. Typicky je pleťové mléko určeno pro osoby s citlivou, suchou až křehkou pletí, která by použitím vody byla zbytečně vysušovaná, či pro ženy se zralou pletí. Naopak čistící prostředky s použitím vody jsou vhodně pro osoby se smíšenou až mastnou pletí. Různá pleťová mýdla či čistící gely dovedou efektivně zatočit se zvýšeným mazotokem, vyčistit povrch pleti a osvěžit. Dost často podvědomě tíhneme k určitému typu čistícího prostředku s ohledem na pocit, jaký máme po jeho použití a také vzhledem k typu naší pleti. Já například jakožto typ pleti smíšené až mastné považuji použití čistícího mléka na pleť jako naprosto nedostačující pro vyčištění mé pleti. Nemám pak pocit čisté pleti jako při použití čistícího gelu a vody. Je tedy naprosto normální vyzkoušet několik čistících prostředků, než si člověk najde pro sebe odpovídající typ a následně vyhovující výrobek.
Součástí procesu čištění se může stát také exfoliace pleti. Ale co to vlastně je? Naše kožní buňky v rámci svého života procházejí několika stádii. Obvykle a za ideálních okolností trvá život kožní buňky jeden měsíc. Ano, proto se doporučuje navštěvovat kosmetické ošetření v intervalu jednoho měsíce :-) Každá kožní buňka skončí svůj životní cyklus v tzv. rohovité vrstvě pokožky.
Taková buňka je již z pohledu svého života “mrtvá”, neobsahuje buněčné jádro, je zploštělá a zkeratinizovaná. Díky těmto charakteristikám je rohovitá vrstva pokožky obranným valem proti průniku škodlivých látek do organismu. Za ideálních podmínek se buňka následně z rohovité vrstvy odloučí a uvolní místo další. Ovšem ne vždy dochází k pravidelnému odlučování. Zde pak nastupuje exfoliace pleti. Exfoliace je tedy odstranění na pleti již nežádoucích pleťových buněk.
Jak toho můžeme dosáhnout? Jsou dvě základní metody
- mechanická exfoliace - tedy použití exfoliačního či peelingového prostředku s mechanickými částečkami, jehož jemná masáž po pleti zaručí odstranění nežádoucích kožich buněk
- chemická, enzymatická exfoliace - na rozdíl od mechanické exfoliace se jedná u tohoto typu prostředků o využití exfoliačních vlastností ovocných AHA (např. kyselina glykolová, mléčná, mandlová atd.), BHA (kyselina saliciliová) či PHA (např. kyselina laktobionová, laktóza, kyselina glukózová) a enzymů jako je např. papain nebo bromelain
A jaké benefity pro člověka taková exfoliace má?
- pomáhá s odstraněním nežádoucích tmavých pigmentových skvrn
- prozářená, zdravě vypadající pokožka
- pomáhá předejít zanášení pórů a tvorbu akné
- pomáhá zlepšit vzhled jizviček po akné
- po exfoliaci je pleť lépe připravena pro aplikaci pečujících látek
Zejména u chemické exfoliace se můžeme setkat s produkty o různých koncentracích účinných látek. Chemický peeling si můžeme udělat v pohodlí našeho domova, stejně tak si na něj zajít do kosmetického salonu. Je ovšem pochopitelné, že procedura provedená v odborném salonu bude mít odlišné a větší účinky než domácí ošetření. Pro domácí ošetření můžeme chemický/enzymatický peeling používat v podstatě pravidelně během roku (pouze v létě při opalování je lepší periodicitu narušit a používat spíše jemnější prostředky). Salonní ošetření je pak dobré nechat na ty části roku, kdy slunce není tak intenzivní. Dále je dobré si pak vyhradit cca týden, kdy si člověk raději zaleze domů a moc nevychází. Kouzlo koncentrovaného chemického peelingu spočívá v tom, že v průběhu několika dnů dochází k odloučení vrchní vrstvy kůže, či-li laicky řečeno se Vám obličej svlékne z kůže. Nově odhalená vrstva pokožky je pak extrémně citlivá k slunečnímu svitu.
Druhým krokem v čistění je pak použití vhodného pleťového tonika. Vždy je nezbytné při výběru tonika přihlédnout k typu pleti. Tonikum je neméně důležitým krokem v čištění pleti, Zatímco v prvním kroku pleť zbavíme nečistot a přebytečného seba, tonikum navrátí pleť do rovnováhy. Tedy tonikum vrátí pleti její přirozené pH, uzavře póry. Zejména pro smíšené až mastné typy pleti bývají tonika obohacena také o exfoliační složky, zejména o kyselinu saliciliovou či některé AHA.
Tonikum je aplikujeme pomocí vatového tamponku, kterým šetrně setřeme celý obličej. Samozřejmě je nutné se vyhnout oblasti očí, která je extrémně citlivá. Takto vyčištěný obličej je připravený pro péči….:-)