Tonikum - proč je tak důležité?
Tonikum je nedílnou součástí péče o pleť. Jeho důležitost se dá srovnat s rolí kondicionéru v péči o vlasy. Po odlíčení a vyčištění je tonikum důležité pro přípravu pleti pro péči. Odlíčení zbaví pleť make-upu, čistič pleť zbaví nečistot, reziduí odličovacího prostředku, přebytečného séba, otevře a vyčistí póry, ale také ochudí pleť od ochranný film a změní její Ph. Zde nastupuje tonikum. Mezi jeho základní funkce patří uzavření pórů, vyrovnání Ph a přirozeného prostředí pleti, tvoří základ pro péči. Tonikum je vždy ve formě tekutiny. Aplikuje se pomocí vatového tamponu, kdy je třeba pleť namočeným tamponem setřít.
Výběr vhodného tonika je vždy potřeba podřídit typu pleti. Běžně tedy můžeme na trhu najít tonikum na normální pleť, smíšenou či mastnou, suchou, případně také na pleť citlivou či dehydrovanou (poslední dvě možnosti se řadí spíše mezi stavy pleti, ale i pro tyto případy lze přizpůsobit tonikum či další součásti péče o pleť). Důležité ovšem je nezaměňovat tonikum s micelární vodou či pleťovými vodami např. růžovou vodou. Ačkoliv se jedná také o prostředky k péči o pleť, mají naprosto odlišené účely. Micelární voda je ve své podstatě prostředek k odličovaní a je vždy nutné po jejím použití obličej následně umýt vodou. Z vlastní zkušenosti vím, že pokud micelární vodu pečlivě nesmývám, vždy u mě dojde k silné dehydrataci zejména očního okolí a celkovému podráždění a zcitlivění pleti obličeje. Pleťové vody jako např. růžová voda (v podstatě odpadní produkt při výrobě růžového oleje) či kokosová voda má v rámci péče o pleť podpůrný charakter, ovšem nikterak nenahrazuje tonikum a jeho funkci.
Zvláštní postavení mají tonika s exfoliačním účinkem. Jedná se o exfoliaci založenou na ovocných AHA a BHA. Zda a jak často takové tonikum používat se řídí typem pleti. Taková tonika jsou většinou požehnáním pro mastnou či smíšenou pleť, která se vyznačuje rozšířenými póry zvýšeným mazotokem a pletí se znatelnější strukturou. Obecně je dobré exfoliační tonikum aplikovat spíš večer a nastavit četnost dle výsledků a stavu pleti, tedy také kombinovat s klasickým tonikem.
V současnosti se na trhu začaly objevovat také tonika tzv. essence lotion či serum lotion. Nicméně u těchto produktů je nutné si uvědomit, že zde je název tonikum poněkud zavádějící. Nejde ani tak o tonikum jako spíš o lehčí formu séra a má naprosto odlišný účel. Má pleť připravit na aplikaci další pečující kosmetiky a také synergicky prohloubit účinky pečujících přípravků. Tedy je rozhodně dobré zařadit takové tonikum do systému péče o pleť, ale nikdy na místo klasického tonika.
Tonikum je opravdu důležitým krokem v péči o pleť……takže dvakrát denně po vyčištění aplikovat tonikum :-)
Jak na čištění pleti aneb to nestačí, když jsem se odlíčila?
Musím hned odpověď na otázku z nadpisu. Ne, nestačí. Odlíčení je první krok v péči o pleť je stejně důležitý jako každý další a nemůže, hlavně nezvládne nahradit vlastní čištění pleti. Čištění pleti vždy následuje po jejím odlíčení. Odlíčená pleť je zbavená make-upu a nečistot posbíraných na jejím povrchu za celý den. Čištění má za úkol zbavit pleť nejen zbytku odličovacích prostředků, ale také vyčistit vše co pleť na svůj povrch vyloučí, zredukovat množství séba, odstranit odumřelé kožní buňky a zamezit tím nadměrnému ucpávání póru. K čištění pleti je na trhu k dispozici mnoho různých kosmetických prostředků. K zorientování se je důležité si uvědomit, že jednotlivé přípravky se rozlišují zejména podle typu pleti. Obecně se čistící prostředky pro pleť rozlišují na:
- bez použití
- s použitím vody
Čistící prostředky bez použití vody lze specifikovat jako pleťová mléka, občas se také setkáme s pleťovými gely bez nutnosti použití vody. Typicky je pleťové mléko určeno pro osoby s citlivou, suchou až křehkou pletí, která by použitím vody byla zbytečně vysušovaná, či pro ženy se zralou pletí. Naopak čistící prostředky s použitím vody jsou vhodně pro osoby se smíšenou až mastnou pletí. Různá pleťová mýdla či čistící gely dovedou efektivně zatočit se zvýšeným mazotokem, vyčistit povrch pleti a osvěžit. Dost často podvědomě tíhneme k určitému typu čistícího prostředku s ohledem na pocit, jaký máme po jeho použití a také vzhledem k typu naší pleti. Já například jakožto typ pleti smíšené až mastné považuji použití čistícího mléka na pleť jako naprosto nedostačující pro vyčištění mé pleti. Nemám pak pocit čisté pleti jako při použití čistícího gelu a vody. Je tedy naprosto normální vyzkoušet několik čistících prostředků, než si člověk najde pro sebe odpovídající typ a následně vyhovující výrobek.
Součástí procesu čištění se může stát také exfoliace pleti. Ale co to vlastně je? Naše kožní buňky v rámci svého života procházejí několika stádii. Obvykle a za ideálních okolností trvá život kožní buňky jeden měsíc. Ano, proto se doporučuje navštěvovat kosmetické ošetření v intervalu jednoho měsíce :-) Každá kožní buňka skončí svůj životní cyklus v tzv. rohovité vrstvě pokožky.
Taková buňka je již z pohledu svého života “mrtvá”, neobsahuje buněčné jádro, je zploštělá a zkeratinizovaná. Díky těmto charakteristikám je rohovitá vrstva pokožky obranným valem proti průniku škodlivých látek do organismu. Za ideálních podmínek se buňka následně z rohovité vrstvy odloučí a uvolní místo další. Ovšem ne vždy dochází k pravidelnému odlučování. Zde pak nastupuje exfoliace pleti. Exfoliace je tedy odstranění na pleti již nežádoucích pleťových buněk.
Jak toho můžeme dosáhnout? Jsou dvě základní metody
- mechanická exfoliace - tedy použití exfoliačního či peelingového prostředku s mechanickými částečkami, jehož jemná masáž po pleti zaručí odstranění nežádoucích kožich buněk
- chemická, enzymatická exfoliace - na rozdíl od mechanické exfoliace se jedná u tohoto typu prostředků o využití exfoliačních vlastností ovocných AHA (např. kyselina glykolová, mléčná, mandlová atd.), BHA (kyselina saliciliová) či PHA (např. kyselina laktobionová, laktóza, kyselina glukózová) a enzymů jako je např. papain nebo bromelain
A jaké benefity pro člověka taková exfoliace má?
- pomáhá s odstraněním nežádoucích tmavých pigmentových skvrn
- prozářená, zdravě vypadající pokožka
- pomáhá předejít zanášení pórů a tvorbu akné
- pomáhá zlepšit vzhled jizviček po akné
- po exfoliaci je pleť lépe připravena pro aplikaci pečujících látek
Zejména u chemické exfoliace se můžeme setkat s produkty o různých koncentracích účinných látek. Chemický peeling si můžeme udělat v pohodlí našeho domova, stejně tak si na něj zajít do kosmetického salonu. Je ovšem pochopitelné, že procedura provedená v odborném salonu bude mít odlišné a větší účinky než domácí ošetření. Pro domácí ošetření můžeme chemický/enzymatický peeling používat v podstatě pravidelně během roku (pouze v létě při opalování je lepší periodicitu narušit a používat spíše jemnější prostředky). Salonní ošetření je pak dobré nechat na ty části roku, kdy slunce není tak intenzivní. Dále je dobré si pak vyhradit cca týden, kdy si člověk raději zaleze domů a moc nevychází. Kouzlo koncentrovaného chemického peelingu spočívá v tom, že v průběhu několika dnů dochází k odloučení vrchní vrstvy kůže, či-li laicky řečeno se Vám obličej svlékne z kůže. Nově odhalená vrstva pokožky je pak extrémně citlivá k slunečnímu svitu.
Druhým krokem v čistění je pak použití vhodného pleťového tonika. Vždy je nezbytné při výběru tonika přihlédnout k typu pleti. Tonikum je neméně důležitým krokem v čištění pleti, Zatímco v prvním kroku pleť zbavíme nečistot a přebytečného seba, tonikum navrátí pleť do rovnováhy. Tedy tonikum vrátí pleti její přirozené pH, uzavře póry. Zejména pro smíšené až mastné typy pleti bývají tonika obohacena také o exfoliační složky, zejména o kyselinu saliciliovou či některé AHA.
Tonikum je aplikujeme pomocí vatového tamponku, kterým šetrně setřeme celý obličej. Samozřejmě je nutné se vyhnout oblasti očí, která je extrémně citlivá. Takto vyčištěný obličej je připravený pro péči….:-)
Lancome Cils booster lash revitalizing serum - mé dojmy po dvou týdnech aplikace
Ale k výsledkům…..podrobila jsem svoje řasy zkoumání v zrcadle a samozřejmě, když jsem byla nenalíčená :-) Řasy mám na omak pružnější, méně křehké, jsou více lesklé a celkově působí zdravěji. Také se mi zdá, že mám řasy hustější, drobné mezírky se začínají vyplňovat nově rostoucími řasami a celkově mi přijde, že mám řasy trochu delší a délkou k sobě vyrovnanější. Při odličování jsem také zaznamenala rozdíl. Řasy nemají tendenci vypadávat, což se mi dříve při odličování i přes mou veškerou snahu stávalo. Už nyní jsem ze séra nadšená…a jsem zvědavá na výsledky za další dva týdny :-)
Jaké je nové Lancome Cils booster lash revitalizing serum?
Díky Lancome a Sephora Czech Republic jsem dostala příležitost zúčastnit se testování nového séra, které podporuje regeneraci řas, vyživuje je a zpevňuje. Dle informací z oficiálního webu Lancome toto sérum obsahuje komplex 4 aminokyselin (Kerasolution komplex - Serin, Prolin, Arginin a kyselinu glutamovou), kyselinu hyaluronovou a Madecassoside (extrakt z Pupečníku asijského, který je spíše znám pod označením tygří tráva nebo Cica). Kerasolution komplex je směs čtyř výše zmíněných aminokyselin, jež jsou vlastní řasám ale také vlasům a zajišťují jejich pevnost, růst a zdraví.
Na základě instrukcí jsem začala toto sérum používat dvakrát denně. Aplikuji jej ke kořínkům řas.
Mám citlivé oči a nezřídka se stane, že mi kosmetické přípravky určené k aplikaci v očním okolí příliš nesednou. Byla jsem velmi mile překvapená, že po aplikaci séra jsem žádné komplikace nepocítila. Sérum má velmi jemný štěteček, který nikterak při aplikaci neškrábe a není problém s ním sérum rovnoměrně ke kořínkům řas rozetřít.
Nyní mám za sebou čtyři aplikace. Kompletní zlepšení stavu je výrobce slibováno v horizontu 4 týdnů. Budu tedy poctivě své poznatky zapisovat a průběžně publikovat...
Serin (zkratka Ser nebo S) je neesenciální, glukoplastická aminokyselina, její L-forma je aminokyselina biogenní, jedna ze základních stavebních složek proteinů. Je polární, tudíž hydrofilní.
Prolin je neesenciální aminokyselina, její L- forma se významně podílí na biosyntéze proteinů a zvyšuje strukturální stabilitu kolagenu. Je hydrofilní.
Arginin (zkratka Arg nebo R) je biogenní aminokyselina obsahující bazickou guanidinovou skupinu. Patří mezi semiesenciální aminokyseliny, je esenciální jen v době růstu. Arginin je součástí bílkovin.
Kyselina L-glutamová (symbol Glu nebo E) je kódovaná glukogenní neesenciální aminokyselina.
Odličovat či neodličovat, to je to, o co tu běží……
Nemohla jsem si pomoct, ale musela jsem použít slova klasika. Odličování je prostě pro většinu žen spíš pojmem než součástí jejich každovečerní péče o obličej. Většinou se setkávám s tím názorem, že pleť obličeje zcela postačuje umýt nějakým čisticím gelem s pomocí vody či bez nebo pleťovým mlékem a není nutné před tím jej odličovat. Bohužel tomu nahrávají také kosmetické firmy, které se pod obchodním tlakem snaží stále produkovat nové výrobky a vyhovovat potencionální zákazníkům, aniž by jim raději poskytli adekvátní informace a naučili je správně využívat jednotlivé kosmetické přípravky. Ale začneme od začátku…..
Vhodné prostředky pro odlíčení se tedy liší v zásadě podle typu pleti. Univerzální je většinou micerální voda či odličovací ubrousky. U sušších typů pleti se setkávám s preferencí odličovacích mlíček, u žen, které rády vše co nejjednodušší je zase preference univerzálních odličovacích gelů.
Nicméně na co bych ráda upozornila, je nutnost rozlišovat prostředky na odlíčení s těmi, co slouží na čištění a naopak. Každý z výrobků je určen na jinou fázi péče o obličej a jejich zaměnění nepřinese správný výsledek. A tedy mohou v péči o obličej působit kontraproduktivně či dokonce způsobit škody na pleti (zejména, pokud je micerální voda používána jako pleťové tonikum).
Noční můra jménem skin care
Jak pečovat o mastnou pleť a nezbláznit se u toho....
Genetika je prostě genetika a tu člověk nepřelstí. Jako teenager jsem na základě informací od starších a zkušených nabyla dojmu, že jak přejde ta nejhorší puberta, pleť se mi vyčistí a po uhrech, beďarech, odborně řečeno komedonech nebude pak na mém obličeji, ramenou a zádech ani památka. Vlastně to beru nyní jako největší, životní zradu, protože prostě s komedomy vedu kontinuální bitvu až do těď.....je sice fakt, že už ne tak brutálně, ale v podstatě pořád…
Za těch pár let jsem zjistila, že jakýkoliv kompromis v péči o mou pleť se mi velmi nepěkně vymstí. Jakmile najdu produkt, co mi opravdu sedí, držím se jej. Zrovna teď mě napadá, že dva z mých oblíbenců přestali vyrábět, takže netrpělivě čekám, až se objeví na trhu jejich následovníci.
V mých 12ti letech jsem se mi na pleti a kůži začaly objevovat komedomy a to i ty hluboké, cystické, co dlouho vyhnisávaly a hlavně velmi nepěkně vypadaly. S ohledem na zkušenosti starších v mé rodině jsem začala zejména obličej čistit obyčejným mýdlem, což ovšem ve výsledku vedlo spíš ke zhoršení stavu mé pleti. Zejména obličej jsem měla silně dehydrovaný až šupinatý a akne si na mé kůži žilo dále svým nerušeným životem. Tak začalo mé hledání účinného, specializovaného produktu na akné.
Na trhu, tedy vzhledem k mým finančním možnostem jako teenagera, v běžné drogérii byla tehdy již slušná nabídka specializovaných produktů. Ale co zásadně chybělo a řekla bych, že chybí dodnes, je fundovaná rada, jaké produkty vybrat a jak je efektivně používat. Takže mou inspirací ve výběru byla tehdy televizní reklama, která vždy zní lákavě.
Nabyla jsem dojmu, že mi stačí jeden produkt a bude vystaráno. Nadšeně jsem tedy nechávala strhnout a očekávala ty slibované zázraky. Musím uznat, že většinou ten zaručeně účinný mycí gel/maska/já nevím co dohromady výsledky přinesl. Stav mé pleti se dočasně zlepšil, ale problém byl v tom, že to bylo nesystematickým a v podstatě drastickým zásahem.
Právě absence vyvážené péče a pravidelnosti v důsledku vedla k velkým výkyvům ve stavu mé pleti, kdy se u mě střídala stádia velkého zahnisání, relativně dobrého stavu s velkým přesušením a předrážděním mé pleti. Vcelku brzy jsem zjistila, že tudy cesta nepovede…..
Samozřejmě se také nevyhnula různým experimentům……a že některé byly v celku docela “husté”.
Do dnes se snažím schovávat nepěkné jizvy zejména na ramenou, co mi zbyly po ošetřování mé pokožky koncentrovaných saliciliovým lihem. Také nadměrné slunění až účelové spálení přesušované pokožky či aplikace silného samoopalovacího krému ma obličej mi nejen na duši zanechalo památku.
Dnes mám smíšenou až mastnou, citlivou pleť.
Ale co mám hlavně, to je systém v péči o mou pleť.
Zásadní milník pro mě známenalo objevení Clinique a jejich specializovaných obchodů s péči o pleť a pokožku.
Byla jsem naprosto unešená, že jsem si z obchodu odnášela nejen výrobky určené pro můj typ pleti ale také rady, jak moji pleť ošetřovat a cenné informace, čeho se držet a zejména čeho se vyvarovat. Od té doby se striktně držím postupu v těchto krocích:
1. Odlíčit, 2. Vyčistit, 3. Tonizovat, 4. Hydratovat.
Musím uznat, že to z počátku nebylo pro mě jednoduché udržet si v péči o můj obličej rutinu, protože to znamenalo strávit v koupelně nějaký ten čas navíc a ne vždy na to měl člověk chuť či čas (také jsem se nevyhnula komentářům z mé rodiny ve smyslu “aby mi na tom obličeji zbyla nějaká kůže”). Nicméně v podstatě po pár dnech jsem začala na své pleti vidět a cítit změny. Najednou jsem byla schopná o svou pleť efektivně pečovat bez zbytečných drastických zásahů. Bylo super nemít celý obličej zahnisný či přesušený, vypadat dobře a být sama se sebou spokojenější.
Naučila jsem se, že péče o mastnou pleť je o disciplíně a hlavně pravidelnosti. Nelze jít spát s neodlíčenou, nevyčištěnou pletí, protože to se člověku ošklivě vymstí. Proto každé ráno a každý večer bez jakýkoliv kompromisů.
Od té doby jsem vyzkoušela mnoho dalších produktů od různých značek. A musím řícit, že momentálně mohu prohlásit, že jsem se ustálila na svých oblíbených produktech, samozřejmě tedy do té doby, než je přestanou vyrábět :-)
Na základě pokusu a omylu jsem zjistila, že pro mě není možné aplikovat ráno i večer stejné množství a druh prostředků, protože jinou péči vyžaduje pleť přes den a jinou v noci. Což dává smysl, neboť přes den má fyziologicky pleť danou funkci ochrannou a v noci se regeneruje. Tedy vyživující prostředky, ikdyž určené pro mastnou pleť, budou přes den pleť zbytečně zatěžovat a nebude využit jejich potenciál. Základem pro mě je pleť umýt pomocí vody a mycího gelu, tonizovat exfoliačním tonikem a pak aplikovat hydrataci.
Vzhledem k tomu, že už zdaleka nejsem teenager, musím do péče o pleť přidat také něco na výživu a udržení mladistvého zjevu. Tuto cílenou péči jsem zařadila do večerní části péče o obličej. Raději než aktivizující, antiaging krémy používám séra, které se dají mezi sebou kombinovat. Ale pozor, sebelepší sérum nemám účinek, pokud není následováno krémem byť pouze hydratačním. Takže jsem v podstatě svůj večerní rituál updatovala:
- odlíčím ideálně dvoufázově, nejdřív pomocí odlučovacího oleje a následně micelární vodou
- vyčistím pomocí vody a mycího gelu
- tonizuji exfoliačním tonikem
- přidám péči, nejdřív sérum na obličej jedno či více, sérum na oční okolí, na závěr krém na obličej a oční okolí
Dle potřeby ale nejméně jednou týdně aplikuji čistící nebo exfoliační masku, jiný den přidám enzymatický peeling či jednoduchou hydratační masku.
Peelingy mám velmi ráda. Líbí se mi, jak je po jejich použití pleť hladká a při použít enzymatického také zářivá. Obecně se spíš vyhýbám peelingům mechanickým. Zdá se mi, že při častějším použití moji pleť zbytečně podráždí a jejich použití pro mě není tak příjemné, jako u peelingů enzymatických.
Mám ráda lehké gel-krémy. Je pro mě nezbytné, aby se krém rychle vstřebal, nelepil na obličeji a byl ideálně matující. Je úžasné, že na trhu již takový krémů je slušný výběr.
Oříškem pro mě nadále ale zůstává sluneční filtr v produktech. Stále hledám takový, který by opravdu fungoval a přitom mi nezanášel póry. Načetla jsem velké množství informací, viděla hodně videí, hledala recenze…..mám pár typů a ty hodlám v létě otestovat :-)